Sıkça Sorulan Sorular

S1 - Basamak Genişliği ve Yüksekliği Kaç cm Olmalı ?

Dünya standardında merdiven basamağı ölçüleri şu şekilde hesaplanır.

Bir merdivende 'iki rıht yüksekliği ve bir basamak genişliği toplamı' 63 cm den küçük olmamalıdır.

 Basamak Genişliği        : 28 cm
  Rıht Yüksekliği             : 17.5 cm
   2 x 17.5 + 28 =           : 63 cm
Merdivenlerin basamak genişlikleri standart olarak 25 ve 28 cm arasında olmalıdır.

S2 - Merdiven Temizliğini Nasıl Yapmalıyım?

 Merdiven silinmeden önce üzerindeki tozların temizlenmesi gerekmektedir.( Süpürge mak. vs. )
  Mobilya temizleme spreyleri veya kuru ve pamuklu yumuşak bezlerle silinmelidir. Kesinlikle amonyak içeren (deterjanlı veya sabunlu bezler) malzemeleri ile silinmemeli. Bu şekilde temizlendiğinde hem merdiveni hem de cilanızı korumuş olursunuz.

S3 - Hangi Cilaları Kullanıyorsunuz ?

Çizilmeye Dirençli Cila

Bu cila, merdiven cilasının uzun süre aynı yenilikte kalmasını sağlar. Aşınmaya ve darbelere karşı dirençli olan bu ürün genellikle insan trafiğinin bol olduğu, ayakkabı veya merdiveni çizebilecek diğer şeylerle ilişkisi olan bölgelerde kullanılmaktadır. 

 Su Bazlı Cila

Bu cila, dış etkilere karşı ahşap merdivenin uzun yıllar yaşamasına yardımcı olur. Solvent bazlı cilalar gibi kokmaz. Aynı zamanda güneş ışınlarından, yağmurdan koruduğu gibi insan ve çevre sağlığı açısından da ciddi önem taşır. 

 Yangını Geciktirici Cila

Bilindiği gibi ahşap yanmaya en elverişli ürünlerden bir tanesidir. Yangını geciktirici cilanın amacı alevlerin yayılmasını en asgariye indirmektir. Bu sebeple evimizde kullanacağımız mobilyalarda ve merdivenlerde bu üründen faydalanmamızın insan hayatı için önemi de büyüktür.

S4 - Ahşap Merdivende Taksitlendirme Var mı?

Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda indirim kolaylıkları sürekli yapılmaktadır

S5 - Neden Ahşap Merdiven ?

 Öncelikle insan sağlığı açısından sağladığı avantajlara bakılırsa tamamen bir ahşap evde veya ahşap malzemelerin çok olduğu mekânlarda normalden 1/2 saat daha az uyuyarak kalkarsınız. Astım, romatizma gibi hastalıklara mermer ve granit merdivenli evlere göre yakalanma olasılığınız azalır. (Evinizin içinde yaşam sürenizi ve basamaklarınızı ne kadar kullandığınızı yıllara bakarak karar verebilirsiniz.) Sıcak ortamından dolayı çok daha mutlu yaşarsınız. Bu önemli özellikler haricinde partnerlerine göre hafifliği sayesinde depremde gereksiz ağırlıkların altına girmenize gerek kalmaz.

Kısaca doğal hava şartlarına ve kimyasallara karşı en dirençli malzeme ahşaptır. Doğal malzeme olduğu için insanları büyüler ve aynı zamanda uzun ömürlüdür.1 Kg ahşap,1kg beton ya da çelikten fazla yük taşır.

S6 - Ahşap Merdivene Garanti Veriyormusunuz?

 İmalat ve montaj hatalarına karşın ahşap merdivenler beş yıl garanti altına alınmaktadır.

S7 - Ahşap Merdiven Ses Yapar mı?

Ses yapmaz. Çünkü Öz Ahşap' ın kullandığı bütün keresteler fırınlandığı için (%12 Nem) basamakların taşıyıcılara girdiği zıvanalarda incelme çekme olmayacağı için ses yapması mümkün değildir.Ahşap merdivenler kesinlikle fırınlı (Güneş kurutması değil) ahşaptan yapılmalıdır.

S8 - Ürün Teslimat Süresi Nedir?

Rezervasyona bağlı olmak şartı ile 15 günde teslim edilir. Ev içinde ahşap taşıyıcılı boşta merdivenler 1,5 gün, beton üzeri ahşap kaplamalı merdivenler 3 günde montajlanır. Merdivenler evde yapılan dekorasyonun son halkası olarak yapılması daha uygundur.

S9 - Ahşap Merdivende Hangi Ağaçlar Kullanılır?

Çam, gürgen, meşe, kestane, dişbudak, dusi, sapelli, merbao, ıroko, afromosia gibi ağaçlar stoklarımızda bulunur ve bu ağaçlardan yapılır.